Забравена парола Регистрация

Внимание! Опасност от лавини

• Публикувано на 09.03.2015 10:11 от потребител Winter

Здравейте, следя сайта на Клуб „Активна сигурност“ и ми прави впечатление, че често пускате изпреварваща информация и съвети за реакция при различен вид опасности. Преди десетина дни бяхте публикували и съвети как да реагираме при лавини. В предвид поредната трагедия в планината – три момчета бяха затрупани от лавини и загинаха, ви моля да наблегнем на тази тема отново. Защото неспиращия вече две денонощия интензивен валеж създава условия за изключително висока степен на лавинна опасност! Натрупалият нов сняг е над метър, а на места и значително повече, тъй като във високите части силният вятър навява снежните маси. Валежи се очакват и през следващото денонощие! Възможни са спонтанни лавини с много големи размери, включително и в гористи местности!

Лавинната опасност се равнява на 5-та степен по Европейската скала!

Експертите съветват да не се предприемат походи във високите части на планините, включително и в местности под стръмни гористи склонове - Бъндеришка долина, Демянишка долина в Пирин, Мальовишка долина в Рила, Рилската долина и др. Освен това специалистите препоръчват да не се карат ски в открити стръмни терени, колкото и примамливи да изглеждат условията! Особено внемание трябва да се обърне и при карането на ски и сноуборд в гористи местности, тъй като там лесно се свличат големи количества сняг!

• Публикувано на 09.03.2015 10:32 от потребител NeverSummer

Здравейте,
    Аз вчера ходих да карам в Боровец и забелязах, че почти всички екстремисти там, включително и аз караха в горите и извън пистите. Местата, с повишена лавина опасност просто бяха затворени и обезопасени. Затова експертите , които съветват какво да се прави по добре да вземат да обезопасят добре високо планинските райони и да охраняват по-ефективно ,за да не се стига до случай като вчерашния.

• Публикувано на 09.03.2015 11:01 от потребител martoname

Смятам, че това също е важно да се знае, ако попаднете в лавина- " Извикайте, за да предупредите другарите си; Не изпадайте в паника;
    Опитайте да се предвижите към края на лавината; Едновременно с това, ако имате Avalung, сложете мундщука му в устата си; Ако бъдете съборен, освободете се от ски, щеки, раница, сноуборд, (когато навлизате в лавинообразен район, винаги махайте каишките от щеките от ръцете си); Борете се! Борете се да останете възможно по - близо до повърхността и възможно в по - задната част на лавината; Когато лавината започне да забавя движението си, опитайте да изкарате някоя част от тялото си над повърхността, като едновременно поставите ръка пред устата си, за да направите по - голямо пространство за дишане;
    Ако сте напълно затрупан, опитайте се да се успокоите - надяваме се, че вашите приятели са тренирали и бързо ще ви намерят и изровят. Включете се в курс по лавинна безопасност
    Информацията е от DobrinishteClub

• Публикувано на 09.03.2015 11:05 от потребител yasen

Neversummer, не е работа на експертите да ходят и да обезопасяват. Това трябва да се прави от концесионерите или от отговорните за това държавни органи. А и, все пак, трябва и скиорите да носят глава на раменете си и да съобразяват, че може да са опасни за другите и за себе си. Да, адреналинът от спускането по необработени терени е голям, но на каква цена?

• Публикувано на 09.03.2015 16:10 от потребител maria

Здравейте, аз не съм скиор, нито сноубордист, но съм съпричастна към трагедията на близките на загиналите момчета. Моите съболезнования. За съжаление младите хора не приемат съвети, не са свикнали да мислят, че и на тях може да им се случи лошото, смятат се за безсмъртни. Ако ще и метални огради да се вдигнат и големи табели да се напишат: "опасност от лавини", те пак ще прескочат и ще отидат да карат. Защо не могат да разберат, че с природата не могат да се състезават. Жалко. Много жалко!

Нов коментар

Регистрирайте се или влезте в акаунта си, за да напишете коментар по темата.