Забравена парола Регистрация

Пострадал при ПТП

  • Публикувано на 13.08.2014 09:48 от потребител ani

    Здравейте,

    Мой приятел е направил ПТП - Той е виновен и пострадалия от ПТП-то си чупи ръката.
    Виновният има активна Гражданска отговорност, но пострадалия завежда дело срещу виновния и го осъжда за 7000лв.
    Въпросът ми е: Защо при положение, че виновния има ГО, невинния завежда иска си към него, а не към застрахователната компания.
    ГО покрива отговорността на пътя, но всеки който реши може да си заведе иска срещу виновния, а не срещу застрахователната компания.
    Така ли трябва да го разбирам?

  • Публикувано на 14.08.2014 14:41 от потребител Junona

    Пострадалият има право по реда на чл. 45 от ЗЗД да поиска възстановяване на вредите от лицето, което ги е причинило, т.е. от виновния водач ИЛИ по реда на чл. 226 от КЗ от неговия застраховател по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. В случая, когато има валидно сключена полица по застраховка "Гражданска отговорност" и пострадалия е избрал да заведе дело срещу извършителя, а не срещу застрахователя му, виновния водач има задължение по чл. 224, ал.2 от КЗ, да привлече на своя страна в процеса застрахователя си, като трето лице-помагач, в който случай застрахователят би бил обвързан с постановеното решение.

  • Публикувано на 14.08.2014 15:15 от потребител ani

    Добре в такъв случай ако се обжалва, може ли да се призове застрахователя като трето лице - помагач?

    Виновния е осъден да заплати сумата от 7000лв.

  • Публикувано на 14.08.2014 15:38 от потребител Junona

    Конституирането на трето лице-помагач е скрепено със срок, с оглед на което не може да бъде сторено при обжалване на решението.
    В случая е добре лицето да уведоми писмено своя застраховател по "Гражданска отговорност", въпреки че не може да го привлече като трето лице - помагач в процеса на втора инстанция.

  • Публикувано на 15.08.2014 08:01 от потребител ani

    Много благодаря за бързите отговори.

Нов коментар

Регистрирайте се или влезте в акаунта си, за да напишете коментар по темата.