Забравена парола Регистрация

Задължително застраховане срещу природни бедствия.

• Публикувано на 16.01.2014 11:45 от потребител М.Лазаров

Редно ли е да бъде прието и каква да бъде цената на застраховката?

• Публикувано на 16.01.2014 12:18 от потребител Dancho

Еми редно е, предвид последните катаклизми, които се наблюдават в България (земетресения, наводнения).

Редактирано на 16.01.2014 12:19:38 от Администратор

• Публикувано на 16.01.2014 12:41 от потребител М.Лазаров

Говори се за минимална цена на застраховката, но в повечето случаи щетите нанесени от природни бедствия не са никак малки. Как според вас е редно да се определя премията по застраховката и да бъде ли минимална?

• Публикувано на 16.01.2014 13:50 от потребител vasilev

Говори се, че цената ще е минимална, но ще зависи и от размера на жилището. Чрез тази застраховка държавата ще натрупа финаноов ресурс, защото в моемнта са заложени само 70 млн. лева за евентуални щети. Мисля, че се предвижда въвеждане след около две години, а в следващите шест месеца ще се проведат дебати за това дали да има такава застраховка.

• Публикувано на 16.01.2014 15:06 от потребител М.Лазаров

Държавата ще натрупа финансов ресурс, но за целта застрахователите трябва да отделят част от премията в определен фонд ,а не е ли редно да се прилага и презастраховане , което да се контролира от държавата може би?

• Публикувано на 16.01.2014 15:10 от потребител М.Лазаров

По-точно имам впредвид, държавата да контролира процеса чрез презастраховане.

• Публикувано на 17.01.2014 09:09 от потребител vasilev

Аз мисля, че чрез натрупване също ще се заделят големи суми. Те могат и да се инвестират и по този начин да нараснат още. Например, Турция започва да събира средства след големите земетресения от 2000 г. и вече има 2.5 млрд. долара. В Румъния фондът, който съществува от 2008 г., вече е натрупал 800 млн. евро.

• Публикувано на 17.01.2014 09:41 от потребител М.Лазаров

Доколкото знам във Франция около 90% от населението е застраховало имуществото си, а държавата контролира процеса чрез презастраховане, докато в Бълагрия процента е към 10%.

• Публикувано на 17.01.2014 11:01 от потребител vasilev

Да не смесваме доброволно застраховане със задължително. Във Франция, доколкото знам, застраховката на имуществото е задължителна. В повечето държави обаче този тип застраховане е доброволен, а премиите не са минимални. Ясно е, че това се дължи, от една страна, на по-висока застрахователна култура, но главно на по-висока платежоспособност на гражданите. У нас, към момента процентът застраховали имуществото си е даже 8, а големият проблем е, че държавата не може да покрива адекватно щети при бедствия.

• Публикувано на 20.01.2014 15:28 от потребител М.Лазаров

Именно. Въпроса е има ли резон да се въведе задължително застраховане срещу природни бедствия на минимална цена на застраховката?

• Публикувано на 24.01.2014 15:52 от потребител vasilev

Според мен, да, за да може да се покриват щети при големи природни бедствия. Който си застрахова жилището на по-високи лимити, най-вероятно ще продължи да го прави, така че задължителната застраховка не пречи.

Нов коментар

Регистрирайте се или влезте в акаунта си, за да напишете коментар по темата.